Представници Канцеларије за превенцију корупције и координацију активности на сузбијању корупције у Брчко Дистрикту БиХ учествовали су на радионици под називом „Поступање по пријавама са индицијама коруптивног понашања“ која је окупила представнике тиjела за спречавање корупције, а иста је одржана 08. и 09. фебруарa 2024. у „Хотел Мостар“ у Мостару.
Ова радионица представља интегрални дио петогодишње иницијативе за владавину закона и USAID пројекта „Правосуђe против корупције у Босни и Херцеговини“. Главни циљ овог пројекта је пружање помоћи правосуђу у БиХ у јачању капацитета за ефикасно гоњење починилаца кривичних диjела високе корупције, те привредног и организованог криминала. Фокус пројекта усмjерен је на спречавање корупције у правосудним институцијама и јачање њиховог интегритета.
У 2023. години, пројекат је пружио подршку Агенцији за превенцију корупције и координацију борбе против корупције БиХ (АПИК) у изради Обрасца за пријаву корупције, Упута за попуњавање Обрасца за пријаву корупције за пријавитеље, те Упута за упосленике АПИК-а у вези пријема пријаве за коруптивно понашање и попуњавање Обрасца за пријаву корупције. Ови документи су осмишљени како би осигурали квалитетне и свеобухватне пријаве, као и ефикасно поступање по њима од стране АПИК-а.
Радионица је такође имала за циљ представити и разматрати практичну примjену Обрасца за пријаву корупције и придружених упута, истражујући могућности институционализације сличних докумената и процедура у другим тиjелима за спречавање корупције. Током једног диjела радионице, нагласак је био на досадашњим искуствима, пракси поступања и организацији рада на пријавама у АПИК-у. Анализу узорка пријава и придружених аката АПИК-а припремио је тужилац Кантоналног тужилаштва Тузланског кантона, Драган Радовановић, консултант пројекта.
Посебно важан сегмент радионице био је посвећен кључним обиљежјима најчешћих коруптивних кривичних диjела. Други дио радионице укључивао је интерактивни практични рад на хипотетичким примjерима примања и поступања по пријавама. Ова радионица представља корак ка јачању капацитета тиjела за спречавање корупције у БиХ, пружајући им алате и знање потребно за ефикасно суочавање са изазовима корупције у друштву.