Predstavnici Ureda sudjelovali su u radionici pod nazivom “Postupanje po prijavama sa indicijama koruptivnog ponašanja”

Predstavnici Ureda za prevenciju korupcije i koordinaciju aktivnosti na suzbijanju korupcije u Brčko distriktu BiH sudjelovali su u radionici pod nazivom “Postupanje po prijavama sa indicijama koruptivnog ponašanja” koja je okupila predstavnike tijela za sprečavanje korupcije, a ista je održana u razdoblju od 08. do 09. veljače 2024. u „Hotel Mostar“ u Mostaru.

Ova radionica predstavlja integralni dio petogodišnje inicijative za vladavinu zakona i USAID projekta „Pravosuđe protiv korupcije u Bosni i Hercegovini“. Glavni cilj ovog projekta jest pružiti podršku pravosuđu u BiH u jačanju kapaciteta za učinkovito gonjenje počinitelja krivičnih djela visoke korupcije, te privrednog i organiziranog kriminala. Središnji fokus projekta usmjeren je na prevenciju korupcije u pravosudnim institucijama i jačanje njihovog integriteta.

U 2023. godini, projekt je pružio podršku Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH (APIK) u izradi Obrasca za prijavu korupcije, Uputa za popunjavanje Obrasca za prijavu korupcije za prijavitelje, te Uputa za uposlenike APIK-a u vezi prijema prijave za koruptivno ponašanje i popunjavanje Obrasca za prijavu korupcije. Ovi dokumenti su osmišljeni kako bi osigurali kvalitetne i sveobuhvatne prijave, te efikasno postupanje po istima od strane APIK-a.

 

Cilj radionice bio je predstaviti i raspraviti praktičnu primjenu Obrasca za prijavu korupcije i pratećih uputa, te istražiti mogućnosti institucionalizacije sličnih dokumenata i procedura u drugim tijelima za sprečavanje korupcije. Jedan dio radionice fokusirao se na dosadašnja iskustva, praksu postupanja i organizaciju rada na prijavama u APIK-u. Analizu uzorka prijava i pratećih akata APIK-a pripremio je tužilac Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, Dragan Radovanović, konsultant projekta.

Posebno značajan segment radionice posvećen je ključnim obilježjima najčešćih koruptivnih krivičnih djela. Drugi dio radionice uključivao je interaktivni praktični rad na hipotetičkim primjerima prijema i postupanja po prijavama. Ova radionica predstavlja korak prema jačanju kapaciteta tijela za sprečavanje korupcije u BiH, pružajući im alate i znanje potrebno za učinkovito suočavanje s izazovima korupcije u društvu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)